21. 2. 2010

Ať žije angličtina!

Foto: Glendalough
Minulý týden nezbyl čas na psaní blogu, ale tento týden to napravíme. Naše víkendové výlety už nejsou tak časté, ale přikládáme alespoň pár foteček  z dnešního dne a naší procházky kolem Lake Monger v Glendalough. Na jedné jde vidět, jak nás naše spolubydlící Markéta dobře zásobuje dobrotami z hamburgrárny, kde pracuje.
210210_Lake Monger_0036 Angličtina, tohle slovo nás teď pronásleduje denně a při jeho vyslovení se nám i v budoucnu určitě bude vybavovat plno vzpomínek, ať už kladných, které zatím naštěstí převažují, nebo záporných. Přechod z general English na vyšší úroveň je opravdu citelný. Není to žádná flákárna. Každý den se na mě valí nové a nové informace, a tak mívám dost často hlavu jako balón. Hned jsem byla vyvedena z omylu, že moje AJ je už celkem na dobré úrovni. I když v porovnání s Ondrovýma úkolama, kterých má denně několik listů, jsem na tom stále lépe.
Můj pětitýdenní kurz, který je cílený jako příprava na cambridgeské kurzy nebo IELTC, je náročný. Při porovnání s výukou ČJ na základní škole v ČR, se právě nacházím někde v 8. nebo 9. třídě, kdy už musím umět všechny základy a s jazykem se pracuje z jiných hledisek. Učí se všechny možné výjimky, věta hlavní a vedlejší, plno spojek a dalších fíglů, které je třeba znát právě např. na FCE nebo IELTC. Kromě toho procvičování všech časů dohromady je celkem masakr.
Moje výuka je rozdělená tak, že dopoledne mám gramatiku, reading, vocabulary and writing a dvakrát týdně odpoledne mám speaking a listening. Jediná nevýhoda celého kurzu je, že už tolik nemluvíme jako na general English. V části speaking musíme hlavně diskutovat ve skupinách o obrázku nebo o názorech na konkrétní problémy. Což je u některých témat, např. životní prostředí, nezáživné a náročné na slovíčka. Tento tip speakingu čeká i Ondry na zkoušce z FCE a to už 3. března. Člověk nejen, že musí rychle přemýšlet a vymyslet nějaký názor a přeložit ho, ale hlavně musí i používat plno frázových sloves, různých spojek, předložek a vzájemně ve dvojicích diskutovat.
Perličkou pro zasmání je, že Ondra a další Čech a Slovenka, kterou má ve třídě naučili Itala pár frází v ČJ a ve slovenštině. Samozřejmě to nejsou jenom slušné fráze. A tak nejen Ital, ale hlavně my ostatní, při jeho výslovnosti českých slovíček, se řežeme smíchy. Je to fakt sranda slyšet cizince mluvit lámavou češtinou, ještě když některé slova opravdu zdůrazňuje tak, jak se to má (hlavně ty sprostá, které umí vyslovit nejlépe).
Minulý víkend v neděli jsme se vyrazili schladit do oceánu na Cottesloe beach. Cesta tam byla plná 210210_Lake Monger_0016 překvapení. Pár zastávek od pláže byl nějaký Valentine´s festival, a tak davy hlavně mladých lidí jeli s námi v přeplněném a velmi hlučném vlaku. Plno z nich, hlavně teenagerů, mělo zajímavé módní výstřelky. A tak jsme se kolikrát dobře bavili. Na pláži bylo krásně, jako vždy, je to báječná relaxace. Vykoupali jsme se v solené vodě, kterou jsem si poprvé i nechtěně ochutnala. Cestou domů jsme se stavili na tržišti v Subiacu a koupili si do zásoby zeleninu a ovoce. Tyhle trhy jsou úžasné nejen v tom, že je zde všechno skoro o polovinu levnější než v obchodech, ale každý si zde může koupit, na co má právě chuť. Kromě exotických druhů je zde k dostání i koření, čerstvé bylinky, mango, hrozny, švestky, meruňky, broskve, hrušky, melouny, jahody, banány.. prostě kolikrát ani nevíme, co všechno koupit, kolik tam toho je na výběr. Náš největší favorit, hlavně můj, je místní mango, které je sladké a měkké. To je bašta! Sv. Valentýna jsme oslavili šampaňským a sledováním českého filmu Kolja s anglickými titulkami.
Tento týden začaly zimní olympijské hry ve Vancouveru, a tak prostřednictvím internetu sledujeme jejich dění. Kromě zlaté medaile Sablíkové jsme měli největší radost i z vítězství našich hokejistů nad Slovenskem. Celým Kaplanem se při úterním odpoledním vyučování šířili zprávy o stavu hokeje. Není divu, když na škole kromě (naštěstí jen pár) Čechů máme i kamarádku ze Slovenska, která celé dopoledne ostatním národnostem vesele roztrubovala, že hrajeme proti sobě a že SVK určitě vyhraje. Uf, ještě že nevyhráli, kdo by to pak měl poslouchat.
V úterý jsme zažili ještě další překvapení. Když jsme se vrátili skoro kolem 5 hodiny odpolední ze školy domů, nevěřili jsme vlastním očím. Plný byt lidí a plno věcí rozložených po celém prostoru. Kromě našich spolubydlících tu byl i Pat a Mat, jak Ondra nazval majitele bytu s tatínkem v důchodovém věku. Přijeli dodělat lišty kolem dřevěné podlahy a malovat obývák. To bylo panečku veselo. Tolik lidí a tolik zmatku a věcí všude jsme už dlouho neviděli. Naštěstí to trvalo jen dva dny a teď už je vše na svém místě a obývák září čistou bílou barvou.
Víkend už se pomalu zase blíží ke svému konci a únor také. Příští týden očekáváme návštěvu z ČR, na kterou se moc těšíme. Pomalu také začínáme odpočítávat poslední tři týdny školy do prázdnin a našeho prvního cestování. A také do Ondrovy FCE zkoušky, která bude poslední tečkou před prázdninami.

7. 2. 2010

Rottnest Island

Foto: BBQ intermediate, Rottnest Island, Panorama
Celý tento týden jsme se nedočkavě těšili na náš sobotní výlet na Rottnest Island. Lístek na loď a kola jsme měli zamluvené a zaplacené týden dopředu. Ještě předtím jsme museli přežít dva náročné dny ve škole (Peťula pouze jeden), kdy jsme psali testy. Výsledky dopadly dobře. Oba dva jsme testy udělaly. Peťula postoupila do vyššího levelu a od pondělí jde do speciálního kurzu, který je otevřen pouze na pět týdnů. Je specializován na testy na IELTS nebo FCE kurz, který chce Peťula studovat od března. Předtím je nutné složit pre-test. Ondra dělal FCE test nanečisto a dosáhl požadovaných 60 %. Což je na začátek a první test nanečisto dobrý výsledek.
Páteční den byl pro Peťulu poslední v její současné intermediate class. Učitel Robin navrhl, že dopoledne můžeme strávit místo vyučování ve škole v Kings Parku. Samozřejmě, že všichni souhlasili. Na programu byly hry (badminton a kriket) a poté lekce, jak vařit správně klokana. Bylo to poučené a zajímavé a mimo nového receptu jsme si mohli i procvičit anglické slova a slovesa související s vařením.
060210_Rottnest Island_0565 V pátek večer jsme si nachystali jídlo a další potřebné věci a šli spát. V sobotu ráno jsme museli vstávat před 5 hodinou. V 7. 30 hod. nám odplouvala loď z Freemantlu na Rottnest Island. Vstávání bylo náročné. Ve Fremantlu nás nemile překvapil vítr, který byl studený. Začaly nás přepadat obavy, že nám nevyjde počasí. Hlášeno bylo maximálně 25 stupňů s pozdějším pršením. Uvnitř lodě jsme se cítili jako v letadle. Celých 30 minut jsme sledovali šplouchající oceán a nákladní lodě.
Z Rottnest Islandu jsme viděli mrakodrapy Perthu a pomale vykukující sluníčko. Vyfasovali jsme kola, přilby a vesele k mapce zjistit kudy a kam. Celý den bylo počasí zatažené, občas vykouklo sluníčko. Bylo to ideální na kolo, ale na koupání a šnorchlování bylo chladno. Příroda byla nádherná a stále nás něco překvapovalo. Byli jsme nadšení. Určitě si to dovedete alespoň trošku představit. Vesele si jedete na kole (občas šlapete do mírných kopečků) a kolem sebe pozorujete stále se měnící krajinu, azurový oceán, pláže lemované písky nebo skalisky. Prostě pastva pro oči a ráj na zemi. Takové byly naše pocity. V hlavě žádné starosti, žádná angličtina, práce, prostě relax.
Po cestě nás zastavil starý pán, který se vyptával odkuď jsme (kdoví ja060210_Rottnest Island_0177k poznal, že nejsme Australané) a dal  nám tipy, kam se určitě podívat. My jsme stejně měli v plánu projet celý ostrov a poznat všechny zákoutí. Takoví my jsme dobrodruzi. Kromě oceánu jsme viděli i pár jezírek. Některé byly vyschlé a některé pěkně smrděly. Naše větší zastávka byla na kopci zvaném Oliver Hill. Odtud byl krásný výhled do krajiny lemované jezírky a kopečky. Bylo zde dělo, které používali Australané za 2. světové války. Sledovali, co se děje na oceánu a  zda nějaké japonské lodě neohrožují Perth, Fremantle a další okolí. Průvodci zde byli důchodového věku, kteří tuto práci dělali dobrovolně. Což bylo poznat. Výklad byl excelentní, naštěstí jsme i většině rozuměli a viděli jsme podzemí, kde byly bomby (palivo pro odstřelování) uskladněno a dopravováno do děla. Jak jsme se dozvěděli z vyprávění, tak nikdy nebylo třeba děla a náloží využito. (Onďa popsat více!)
Další naše zastávka, spojená s obídkem, byla u majáku, což byl nejvyšší bod na ostrově. Před naším výšlapem do kopce jsme viděli první Quokku, což je zakrslý klokan, který vypadá jako velká krysa, která pouze skáče jako klokan. Na ostrově je jich několik. Ze začátku jsme zastavovali pokaždé, když jsme nějakou Quokku viděli. Ke konci už nás to ani nevzrušovalo. Kromě Quokky jsme viděli i další zvířata. Jelikož Ondra musel spravovat řetěz na kole a byl celý od šmíru, tak jsme se zastavili u oceánu se ošplouchnout. Viděli jsme raka a dokonce i neplánovaně chobotnici, která se dotkla Ondrovy nohy, který vylekaně uskočil. Při další krasojízdě na kole se mi podařilo málem přejet hada, který mi kráčel přes cestu. Nejhorší bylo, že jsem o tom ani nevěděla a upozorňoval mě Ondra, který jel za svou velitelkou. :-)
Jízdu na kole jsme si užili na maximum a byli nadšeni z celého výletu. V brzké době plánujeme další cestu na Rottnest Island a to hlavně za účelem šnorchlování, což bude také určitě zajímavé. Teprve když jsme sesedli z kola a usedli do měkkých sedadel lodě, tak jsme pocítili únavu z celého dne. Slunce nás ožahlo a vykreslilo Peťuli sluneční brýle na obličej. Při zpáteční cestě lodí do Fremantlu jsme viděli i tři delfíny, kteří nás doprovázeli.
S výletem jsme byli nadmíru spokojeni a všem doporučujeme Rottnest Island navštívit. Předčil naše očekávání a mile nás překvapil. Objevili jsme ráj! Snad vám atmosféru ostrova více dokreslí panorama, která jsme se snažili pořídit.

2. 2. 2010

Australia Day

Foto: Skyworks
V úterý 26. ledna jsme si užívali australského státního svátku. Den Austrálie je připomínka dne prvního vylodění vyhoštěnců z Velké Británie, což bylo roku 1788. První oslava byla započata roku 1808 a byla zároveň výročím 20 let trvání kolonie. V tento den se většina Australanů strojí do oblečení v barvách a se symboly vlajky. Rodiny a přátelé se setkávají a dělají populární BBQ. Vyvrcholením celého dne je ohňostroj, kterého jsme se také zúčastnili.
260110_skyworks_0230Nevěděli jsme pořádně, kde přesně bude nejlepší výhled, ale naše strategie byla nakonec úspěšná. Ondra naplánoval, že pojedeme autobusem do South Perthu, kde jsme měli štěstí a našli si luxusní místečko přímo u Swan river. Ohňostroj začínal ve 20 hodin a předtím jsme mohli sledovat, jak lidé oslavují, jaké zvolili zajímavé oblečky a doplňky v národních barvách. Zajímavé bylo sledovat měnící se Perth při západu slunce a při přibývající tmě. Počasí bylo příjemně teplé. Na obloze jsme viděli několik letadel, letecké kreace a také letadlo s australskou vlajkou. Přímo před námi bylo několik mrakodrapů, nad kterými jsme očekávali skyworks. Na řece nám pózovalo několik labutí a jedna dokonce zavítala přímo před naše stanoviště. Její dlouhé krčisko se hladově dívalo, co máme dobrého a já jsem z ní byla celkem vyděšená. Naštěstí po chvíli odplula.
Ohňostroje jsme se dočkali. Byl odpalován přímo před námi nad řekou Swan a také z mrak260110_skyworks_0276odrapů. Na jednom mrakodrapu po celou dobu ohňostroje byly promítány různé nápisy, obrázky a také australská vlajka. K ohňostroji byla vybrána i hudba, která se k nám tiše linula. Celá show trvala 30 minut a žádné speciální efekty jsme neviděli. I když naše fotky, na kterých má největší zásluhu Ondra, se povedly. Po skončení ohňostroje jsme byli svědky “stěhování.” Každý správný Australan měl s sebou nejméně přenosnou  ledničku s pitím a jídlem. Viděli jsme i legrační vozíky, na kterých se táhly kromě spousty věcí i děti. Někteří dokonce neváhali a vzali si s sebou i stan a rozkládací křesílka. Nápadům se meze nekladla. Nám postačil pouze jeden batoh, a tak jsme se celkem bavili při pohledu na stěhující se skupiny Australanů.
Městská doprava byla opět nedořešena, autobus nejel, a tak jsme museli pěšky na vlakovou zastávku. Šli jsme zhruba 30 minut  a měli jsme před spaním procházku. V Perthu platí dost přísné zákazy a na veřejnosti (ani na pláži) se nesmí pít alkohol. Pokuta je zde 200 AUD. Přesto jsme při cestě na vlak potkali několik veselých teenagerů a viděli několik hlídek, které kontrolovali a případně zasahovali. Jedna dívčina musela své zásoby vína vylívat před policajty a pár dalších opilých náctiletých čekalo, až si je odvezou na záchytku.
Po příjemném dni volna nás čekala opět škola a práce. Víkend jsme zakončili tradičními aktivitami posledních týdnů a připravovali se na pondělní (a Ondra i úterní) test našich znalostí. A mimo toho jsme si také doplnili zásoby jídla a návštěvou trhu i vitamínů. Zamilovali jsme se do místního manga, které je tady vždy zralé a chutná lépe.