27. 9. 2009
Západ slunce
Škola, škola a sobotní výlet
20. 9. 2009
Druhý týden školy za námi
13. 9. 2009
Odpolední procházka
12. 9. 2009
Ocean a Bold park
11. 9. 2009
První týden školy končí
Pár postřehů:
- Poměrně často se tady vyskytuje značka aut, která v česku není moc známá – je to Holden, což je něco jako česká škodovka.
- Jsou tady dva typy přechodů pro chodce. Buď takové “nevyplněné” zebry, kde chodec nemá přednost před autem a více méně to jen vymezuje místo, kde může chodec přejít na druhou stranu. Pak tu jsou klasické zebry, jak je známe z ČR. Zde má i chodec přednost před autem.
- Obchody jsou otevřeny většinou do pěti nebo do šesti hodin. V neděli je většinou všude zavřeno. Ani ve velkých obchodních centrech nemají otevřeno. Pouze ve čtvrtek je otevřeno do 21 hod.
- Už vás štvou reklamy na Nově a dalších televizích? Tak přijeďte do Austrálie. Tady vás budou přímo rozčilovat, protože jsou tady co chvíli. Tedy nejsou před začátkem filmu, ale do deseti minut od začátku přijde první reklama a pak co dalších deset minut je další reklamní blok, který trvá cca 5 minut. Takže nás to už ke konci dost nudí a já osobně si říkám, že už si budu fakt muset jít toho hamburgera koupit, protože v televizi vypadá fakt k sežrání.
- Při řízení se tady minimálně (téměř vůbec) používá klakson. Celá doprava se mi tady i přes hustý provoz jeví klidnější než v ČR.
- Na veřejnosti je zakázané pít alkohol.
- Prohání se tady celkem dost veteránu a to docela pěkných kousků.
- Australané jsou v komunikaci no stress. Za to v oblékání jsou velmi konzervativní ( i když i výstřelky se tu najdou, např. ke společenské sukni si vzít sportovní botasky, to chce odvahu). Často se tu chodí v černém, tj. černé kalhoty, černý kabát, atd. Prostě se vše ladí do šedých barev, nic veselého. Díky tomu lze snadno poznat cizince. Protože např. naše bundy září. Nejen podle skladby barevného oblečení jsem také poznal druhý den ve škole Čecha – měl červenou bundu a došel o pět minut později.
- Koupili jsme si listové těsto, které se tu prodává už rozválené. Stačí jen přidat ingeredience a šup do trouby – very easy.
Tak za sebou máme náš první školní týden. Kupodivu jsme ho přežili ve zdraví. Co se týče mých spolužáku, tak je to velmi různorodé. Mám v podstatě dvě studijní skupiny. Jednu na konverzaci, kterou mám dvakrát týdně a druhou “domácí” skupinu, se kterou se vidím každý den na intensive english. Na konverzační hodině je hodně asiatů. Například Korejci a Japonci. Dále tam je Brazilec, Laosan, Švýcarka no a ještě jeden Čech. Vůbec mám na ty Čechy nějaký štěstí, protože na škole je nás dohromady pět a z toho já s jedním chodím na konverzaci a další Češku mám v mé “domácí třídě”. Co se týká mých spolužáků, se kterými jsem na intensive english, tak tam je Švýcarka, Laosan, Brazilec, kterému říkáme shisha man (“šiša men”), protože hodně kouří vodní dýmku, které se tady tak říká. Pak tam byl ještě jeden Saudský Arab, ale tomu dnes skončila škola a v sobotu ráno letí domů. Arabáš je tam ještě jeden, ale nevím přesně odkud. No a aby tam nebylo těch národností málo, tak tam máme ještě jednoho Turka a Korejce, který byl pro mne takový nejvíc komunikativní. Bohužel je na škole posledních čtrnáct dní a od pondělí přechází na vyšší level.
Co se týká učitelů, tak mě učí výhradně Australané. Na intensive english mam učitelku, která je drobně crazy, ale v pohodě. Akorát mám problém ji rozumět, protože mluví celkem rychle a navíc má dost australský přízvuk. Takže občas na ní akorát blbě koukám, ale zvykám si. Australská angličtina mi přijde taková rychlejší a hodně se tady zkracuje. Občas se vynechávají i nějaké slova. Jinak s angličtinou se tu perou dost všichni. Třeba takovým asiatům dělá velké problémy výslovnost. Někdy mám pocit, že si ten jazyk snad zlomí. Naše sousední třída je plná asiatů a když jim něco vysvětlují a oni to pochopí, tak je to zakončený společným mnohohlasným ááááááá. No třeba to někdy nahraju.
Peťula: Ve třídě mám skoro samé asiaty, kromě jednoho francouze a tří kolumbijců. Jména svých spolužáků si snad nikdy nezapamatuju, jsou velice zvláštní, pro zajímavost např. “tčaj-tčaj, chang, ribon, marina, kathja atd.” (dle výslovnosti). Mám pořád stejnou skupinu a jsem tam zatím druhá nejchytřejší – co se týká pochopení gramatiky. Asiaté jsou velmi pomalí a dost nechápaví nebo se spíš nepřipravují. Druhý den jim to učitelka musí vysvětlovat znovu, protože tu gramatiku zase neví. Takže to dost brzdí. Taky plno lidí ze skupiny nedělá úkoly a víceméně si do školy chodí jen poslechnout co nového. Jinak mám učitelku na gramatiku a na konverzaci mám učitele. Oba jsou nejspíš také Australani, ale rozumím jim celkem v pohodě. I když občas něčemu také ne. Je s nimi sranda a snaží se nám pomoci, někdy i nejen v angličtině. Žádný odstup učitelů, jak je tomu u nás, tu neexistuje. Spíš naopak. Hodiny angličtiny zatím nejsou nudné, utíká to rychle. Většinou se vysvětluje nová gramatika, procvičuje se zábavou formou ve skupinkách jako konverzace nebo formou nějaké hry, potom poslech, doplňování apod. Výslovnost je tady dost odlišná, než na kterou jsme zvyklí. Budeme se muset hold přizpůsobit. Zatím je to všechno happy.
V pondělí jsme si byli zařídit bankovní účet. Bylo to hrozně jednoduché. Což nás potěšilo a už ve čtvrtek došly naše kreditní (debetní) karty. Horší bylo, že jsme museli po telefonu potvrzovat její obdržení, ale naštěstí jsme to zvládli a ještě čekáme na PIN kód. Na dnešek jsme měli naplánovanou druhou návštěvu banky. Konečně jsme se rozhoupali k tomu, že na naše účty vložíme většinu hotovosti. Obsluhovala nás starší milá paní. Dokonce jsme se s ní víceméně bez problémů domluvili. Ono to bude asi tím, že banka je vedle školy a na zahraniční studenty, kteří toho neumí moc kváknout, jsou zvyklí. Jinak v bance je k lidem jiný přístup. Je v ní taková příjemnější atmosféra a člověk se tam cítí opravdu jako klient. Za to když jdu v Čechách do banky, tak je to takový divný pocit, že zase musím někam, kde si budu muset z desítky voleb vybrat tu správnou, pak tam budu muset čekat… No však to znáte.
Ve škole jsme taky konečně dostali místní šalinkartu. Tady se tomu říká SmartRider karta a funguje trošku odlišně než u nás. Nejdříve si na ní vložíte peníze (kredit) a pak můžete jezdit tak dlouho než ho vyčerpáte. Funguje to tak, že při každém nástupu do vlaku nebo autobusu si pípnete vstup a pak zase odchod na cílové stanici. Okamžitě je vám odečtena přesná částka a zobrazen zbývající kredit. Přístroje na označení jsou na každé zastávce, ale ne všude je to kontrolované. Pro nás je naše studentská šalinkarta velmi výhodná, protože předtím jsme jezdili do školy za 2,40 AUD a teď za 77 centů.Co se týče dopravy, tak my zatím používáme jen vlaky a autobusy zdarma. Vlaky jsou zde velmi rychlé a spolehlivé. Je tady taková městská rychlodráha, kterou bychom potřebovali i v Brně. Někdo tady tomu říká metro, ale podzemní je pouze centrální stanice. Jinak se většinou jezdí na povrchu. Když jedeme do školy, tak přestupujeme na centrální, tedy podzemní stanici a nahoru se vyvezeme po eskalátorech. Lidi jsou tady tak naučení, že ti co se jen vezou stojí na eskalátoru vpravo a “levý pruh” se nechává pro ty co spěchají a po eskalátorech jedou nahoru. No akorát to občas bloknou nějací turisti nebo nově příchozí, kteří to neznají (nebo zavazí na opačné straně).
Týden utekl velmi rychle, zaměstnává nás hodně angličtina. Každý den po škole si vypisujeme poctivě plno nových slovíček, děláme úkoly a dobrovolně si půjčujeme DVD a knížky a čteme a posloucháme AJ. Počasí je tu zatím nic moc. Akorát v úterý bylo slunečno a teploučko, jinak ze středy na čtvrtek až do dneška fouká velmi silný vítr, občas i s deštěm. Celkem jsme se té síly větru báli, je to něco jiného, než u nás. Tento týden jsme zmokli dvakrát a to jednou pořádně – až na kost.
Těšíme se na víkend. Sice bude taky s angličtinou, ale mimo toho se nám snad podaří zrealizovat i nějaké výlety. Snad nám to počasí nepřekazí. Poslední novinkou je, že nám dnes v noci doletí další spolubydlící z ČR.
7. 9. 2009
First school day
Tak už je to tady, konečně máme za sebou první školní den. Přes původní obavy musím říci, že to dopadlo poměrně dobře. I když. Dnes jsme po dlouhé době vstávali “brzo” ráno. Tedy v 6.30 a vůbec se nám nechtělo z vyhřáté postele vstříc novým zážitkům a přátelům. No každá dovolená jednou končí.
Takže jsme s menším předstihem dorazili do naši nové školy. Na recepci na nás byli velmi milí. Odebrali nám na chvíli pasy a usadili nás v místní “aule”, kde jsme čekali do devíti. Pak už nás čekal méně populární program. Psali jsme rozřazovací test, který se skládal z doplňovačky, vlastního psaní a ústního pohovoru. To jsme měli do deseti hotovo a po krátké pauze nám bylo vysvětleno, jak to tady na Kaplanu chodí, co se tady dá dělat, atd. Pak si nás byli vyblejsknout na studentskou kartu, která bude zároveň sloužit i jako šalinkarta. No už abychom ji měli, protože nyní jezdíme za plnou cenu.
Jakmile si nás zvěčnili, tak následovala kratičká procházka kolem školy, kde nám naše studijní referentka vysvětlovala, kde jsou jaké obchody. Pak jsme před bankou dostali hodinový rozchod na oběd. Využili jsme volna a šli si založit naše bankovní konta a zcela nečekaně jsme to zvládli. Takže hurá máme bankovní účty. Samozřejmě ještě čekáme na kreditní kartu a když se přihlásíme do internetového bankovnictví, tak smutně koukáme na velikost našeho konta – 0 dolarů.
Třetí částí prvního školního dne bylo vyhodnocení testu a seznámení se studovnou. Mě zařadili do Lower Intermediate a Peťulu do Elementary. Jinak ve studovně je spoustu knih a časopisů, které si můžeme půjčit domů. Taky máme k dispozici na půjčení anglické filmy na DVD.
Co se týče mezinárodního složení studentů, tak dnes s námi měli first day dva francouzi, číňan, japonci, korejci, brazilec, němka a to je myslím vše. Obecně lze říci, že na škole bude více asiatů, ale to je tady v Perthu všude. Ve škole se k nám po ránu ihned hlásila zatím jediná Češka, která tu už studuje.
Naše další kroky směrovali na krátkou procházku po městě, kde Peťula objevovala místní obchody a pak jsme se vydali do Ikei a dalších obchodů nakoupit nezbytné věci. Jako třeba velký hrníček pro Peťulu, atd. Co bylo poměrně nepříjemné, tak po cestě domů jsme promokli a to doslova. I do baťohů nám nateklo, což se mi v ČR nestalo snad nikdy. Takže sušíme vše a modlíme se, ať to do rána uschne, protože bychom jinak do školy museli asi v teplákách a s igelitkou. :-)
Ondra rozvrh: úterý a čtvrtek od 8.30 do 15.45 hod. (mezitím přestávky na jídlo apod.)
pondělí, středa a pátek odpoledne od 12.30 do 15.45 hod.
Peťula rozvrh: pondělí a středa od 8.30 do 15.45 hod. (i s přestávkami)
úterý, čtvrtek a pátek odpoledne od 12.30 do 15.45 hod.
Jaké budeme mít učitele a spolužáky se dozvíme zítra – další překvapení. Na září máme rozpis všech akcí, které škola pořádá a dostali jsme i možné výlety, které jsou pořádané školou. Na ty se těšíme nejvíc, akorát na ně budeme muset začít brzy vydělávat a šetřit.
Jdeme nabírat síly na zítřejší první lekce intenzivní angličtiny. Bude to náročné! Goodbye
6. 9. 2009
Ceny zboží
Pár postřehů:
- Alkohol je zde možné koupit od 18 let. V případě porušení tohoto nařízení hrozí pokuta 10 000 dolarů. Do 25 let po vás mohou chtít ID kartu. Tím se rozumí asi nějaká místní občanka a nebo pas. Po mě to teda nechtěli, ale příště vyšleme na nákup vína Peťulu a uvidíme.
- Centrum Perthu je roztažené do cca 3 rovnoběžných ulic a je srovnatelně velké jako to brněnské. Jinak obchody tady nejsou tolik koncentrované do megalomanských nákupních center, ale spíše roztažené po celém městě. Obchodní domy tu jsou také, ale nic co by bylo velké jako Olympia jsme zatím nenašli.
- Ikea
- deka Irma v Brně 39 Kč, tady 4.95 dolarů
- hrníček Almhut v Brně 5 Kč, tady 0.65 dolarů
- ramínka Hemlis v Brně 15 Kč, tady 1.95 dolarů
- Spotřební zboží
- ručníky, balení po dvou, 20 dolarů
- pleťová voda Dove, 7.42 dolarů
- teplé ponožky 2.19 dolarů
- krém na obličej 3.64 dolarů
- otvírák na konzervy 2 dolary
- Potraviny (IGA, WoolWorths)
- toastový chleba 1.69 dolarů
- jahodový džem 250g, 1.43 dolarů
- chipsy, lehce pod 2 dolary (ty nejlevnější)
- nejlevnější vína ve skle cca 5 dolarů
- 1.5 l vody, 1.02 dolarů
- 12 vajec 3.19 dolarů
- Potraviny Coles
- 2x toastový chleba 4.50 dolarů (výhodnější cena)
- 2x buchta v prášku, 4 dolary
- 900g nezapékané musli, 2.55 dolarů
- 500 ml dresing, 1.78 dolarů
- 1kg rajčat 1.98 dolarů
- 1kg jogurt s banánovou příchutí, 3.70 dolarů
- plátkový sýr 24pl, 3.39 dolarů
- slané burákové máslo 375g, 2.20 dolarů
- olej na vaření 750 ml, 1.77 dolarů
- sůl 500g, 0.99 dolarů
- kafe 2OO g, 3.37 dolarů
- tuňák 185 g, 1.13 dolarů
- sušená smetana do kávy 500g, 3.79 dolarů
- těstoviny Penne, 500g, 0.99 dolarů
- aviváž 1.25l, 3.20 dolarů
- prací prášek 0.5kg, 1.99 dolarů
- hrníček 4OO ml(větší fakt nemají)-: ) 1.49 dolarů
- “pomazánkové máslo” 25Og, 2.29 dolarů
- špagety 500 g, 0.99 dolarů
- ledový salát 1kus, 1.98 dolarů
- banány 1Kg, 3.98 dolarů
- jablka Gala 1kg, 4.98 dolarů
5. 9. 2009
začátek víkendu
Pár postřehů:
- V Perthu se netřídí odpad.
- Viděli jsem zatím jen jednou Škodu Octavii Combi, ale je tu prodejna škodovky. Co se týče vozového parku, tak jeho věkový průměr bude podobný jako u nás. Jezdí tu celkem hodně aut z devadesátých let.
Včera večer se Perthem přehnal déšť se silným větrem, který foukal celou noc a dneska celý den. Vítr byl dost silný a studený a jak ukazuje předpověď, teploty se budou stále pohybovat v průměru kolem 18 stupňů a občas i zaprší. Už se těšíme na to teplo.
Dnes jsme si užívali dopolední lenošení v posteli. Už se nám to krátí a potom si jen tak dopolední spánek nedopřejeme. Takže toho zatím využíváme. Po snídani jsme zahájili odpolední procházku na druhou stranu od našeho bytu, tj. do průmyslové zóny, kde jsme po cestě potkávali samé obchody s nábytkem, autama apod. Po cestě měl být obchod s potravinami, který jsme nenašli, a tak jsme pokračovali až k obchodnímu centru, kde Ondra objevil Kmart, tj. další z těch levnějších obchodů na domácí potřeby, hračky, oblečení, obuv a vše ostatní kromě potravin. Koupili jsme si zde sadu ručníků, Peťula teplé ponožky do bytu a na spaní a konečně jsme koupili i otvírák na konzervy a mohli si večer dát těstovinový salát se zeleninou a tuňákem. Otvírák na konzervy tu vypadá také jinak než ten u nás, otevírání s ním je ale snadnější. Dokoupili jsme si i další zásoby potravin. Vyzkoušeli jsme kilovku jogurtu (takové balení jsou tu normální, stejně jako džusy, mléka, sirupy apod. vše ve velkém a v plastových lahvích podobných balení aviváže u nás) a musli, které nám moc zachutnalo a alespoň trošku zahnalo naše mlsné jazýčky. Musli bohužel neměli zapékané a dokonce jsme se nad některými druhy hodně podivovali. Některé vypadaly jak krmení, co máme pro Krišpina, takové malé granulky. Koupili jsme si i burákové máslo. Peťuli hodně chybí buchty od babičky a od maminky, takže jsme si koupili výhodné krabicové balení buchty. Zítra bude slavnostní zkouška pečení. Mlsná nás honí i v Perthu. Místní čokolády vypadají taky hodně lákavě, takže určitě brzy vyzkoušíme. Sušenky už jsme ochutnali (Australské výrobky) a nezklamaly. :-)
Po nákupech jsme dorazili po cyklostezce domů a měli něco jako oběd a večeři dohromady. Vyfotili jsme dnes pouze “náš panelák”. Mimochodem to křeslo a skříňka, které je před ním vidět přibyly dnes ráno a kdo chce, může si ten nábytek zadarmo vzít, nebo to později odvezou. Kdyby to křeslo nebylo tak zničené, tak už ho máme v pokoji. :-)
Zbytek večera strávíme u televize a místních kanálů, abychom nasáli trošku angličtiny, než nám to od pondělí začne naostro.
4. 9. 2009
Swan Riwer & Heirrisson island
- do školy jdeme 7. září,
- zatím nepracujeme, protože čekáme na udělení tax file numberu (daňového čísla),
- bydlet budeme zatím na současném místě v Glendalough,
- hledáme výhodnou koupě kola,
- a to je pro dnešek všechno a jdeme spát.
- dnešní skóre Ondry: 1 rozbitý talíř, připálené topinky, propocené tričko a oba “červení” jak rajčata od slunce.
Kings park
Pár postřehů:
- Chcete, aby vás auta pustila na přechodu? Vezměte si do ruky mapu Perthu a přednost máte jistou.
- Konečně jsme si koupili sirup, abychom přerazili chuť chloru ve vodě z vodovodu.
- Plánujeme nákup kola.
- Netěšíme se do školy, kterou jsme konečně našli a užíváme si zbývajících pár dnů zasloužené dovolené.
- Jídlo se nám už nezdá až tak drahé, ale pořád si zvykáme.
- Litr benzínu stoji cca 1.15 dolarů (což je nějakých 18 korun).
- Kvalitní cyklostezky jsou téměř všude, kam se na to hrabe Brno a Praha.
- Víno si lze koupit ve speciálním obchodě. Nejlevnější stojí cca 4 dolary. Krabicové víno se prodává ve 4l balení a stojí od 10 dolarů dráž.
2. 9. 2009
Jezero Monger
Na úvod pár postřehů:
- Zdá se vám brněnská voda moc chlorovaná? Tak ta v Perthu je ještě více a chutná jak chlorovaný bazén.
- Centy jsou větší jak dolarové mince.
- Myslíte si, že je v Austrálii teplo? No u nás zatím bohužel ne. Je tady jaro, spíše polojasno až zataženo a teplota se sotva vyšplhá ke dvaceti stupňům. Navíc v australských panelácích nejsou ústřední topení, zateplení a okna netěsní. Klimatizaci panelák taky nemá, takže si nemůžeme v bytě “zatopit” a máme tady celkem chladno.
- Pivo v hospodě stojí cca osm dolarů a je bez pěny.
- Klokany jsme ještě nenašli. Jsou pouze v určitých oblastech, do kterých jsme zatím nedorazili.
- Téměř všechny másla jsou slané. Naštěstí jsme objevili Floru. Tedy stejný margarín jako u nás.
- Díky naší spolubydlící jsme včera ochutnali místní topinky s burákovým máslem. Nemyslete si, že je to sladké jako nugeta (nutela). Opět je to slané, ale celkem dobré a zaručeně nezdravé.
- Chleba se tu moc nejí. Za to tady frčí něco jako náš toastový chleba, který se nedává do toastovače, který tu nemají, ale do topinkovače. Na takto připravené topinky se maže vše, jak sladké, tak slané.
- Na přechodu se učíme, že se nejdříve musíme podívat doprava a pak doleva… Naštěstí nás zatím nic nepřejelo. Chodci tu nemají přednost a na přechodech se musí vždy zmáčknout speciální tlačítko, abychom se vůbec dočkali zelené.
- Grafiti tady jsou občas taky, ale ne v takové míře jako v Brně. Vlaky, kterými jezdíme mají stejně poničená skla jako brněnské šaliny.
Den otců
Tak jak v Čechách slavíme den matek, tak v Austrálii mají i den otců. Ano je to tak, konečně tady mají muži svůj svátek a nejsou tak diskriminovaní :-).
Tento svátek má pohyblivé datum, stejně jako u nás Velikonoce. Slaví se vždy první neděli v září. Letos to vychází na 6.9.2009. Účel tohoto svátku je vyjádřit otcům díky za veškerou péči a podporu.
Jako nejčastější dárky se uvádějí květiny, kravaty, čokolády, atd. Většinou se slaví v úzkém kruhu rodinném, ale i restaurace a různé kluby u této příležitosti pořádají zajímavé akce. Velmi důležitá je společná snídaně celé rodiny a dále organizování různých her a jiné zábavy proto, aby se posílil vztah mezi otcem a dítětem.
Jelikož je zde vše velmi komerční, tak mnohé obchody na tento den vypisují speciální slevy, aby mohli co nejvíce vydělat.
1. 9. 2009
Nutné nákupy
Tak dnes jsme si byli podívat v místní Ikei a “Olympii”.
Ikea je překvapivě menší než na ta brněnská, jinak tady mají víceméně stejné věci jako v Brně, naštěstí i ta cena je tu opravdu velmi nízká u některých produktů. Takže jsme si koupili za deset doláčů dvě deky, aby nám na bytě nebyla zima a pak ještě nějaké drobnosti.
Místní “Olympia” je oproti brněnským nákupním chrámům malinká. Celkem nás to překvapilo. Co se týče obchodních řetězců, tak tu není žádný jako v ČR, ale Coles, IGA a WoolWorths. My jsme dnes nejvíce utratily v Coles, kde jsme se drželi výrobků řetězce. Řekněme něco jak “Tesco zboží”. No a i když jsem utratili pouhých cca 35 dolarů, tak při převodu do CZK se nám protočili panenky. Musíme se odnaučit to přepočítávat, nebo bychom si nic nekoupili. U pokladny prodavačky nejen markují, ale rovnou zboží dávají do igelitek.
Jinak co nám tu tak chybí a zatím jsme nesehnali je třeba klasický ovocný čaj typu pickwick, pomazánkové máslo, nějaký instantní ledový čaj. Sýry jsou tu bohužel taky drahé, tak jak u nás. Vůbec tu nemají velké hrníčky. Sehnal jsem největší 400 ml, což je sice už o něco lepší, ale půllitrák tu prostě nemají. Nebo jsem ho zatím neobjevil.
Co tu ale mají v každém obchodě je pivo v prášku (tedy odborně řečeno mladinový koncentrát). Jinak alkohol se prodává ve speciálním obchodě a v normálním supermarketu lze koupit jen nealko. Co se týče nealka, tak je tady sortiment rozmanitější. Coca Cola se prodává třeba i vanilková, Schweppes má také různé chuti a například lze pořídit zázvorovou limonádu nebo Mountain Dew.
Sortiment drogerie se nám zdá o něco chudší než v naších obchodech. Zato v každé Chemistry prodávají i základní léky. Ještě trošku bojujeme s místní mincemi, kde dolarové jsou celkem malinké zatímco centy jsou větší než naše kovové dvacetikoruny.
Jinak počasí je tady takové nic moc. Když jsme šli z obchodu, tak jsme dokonce zmokli. No už se těšíme na pořádné teplo a sluníčko, jsme přeci v Perthu, kde je nejvíce slunečných dnů v roce. Aktuální počasí najdete na: WeatherZone.