Foto:
Fremantle,
panorama
První školní týden v novém roce nám dal zabrat. Ondra začal poctivě studovat FCE, kde denně musí vstřebávat plno nových slovíček, gramatiky a všeho ostatního. Je to dost náročné. Musí se hodně připravovat i doma a dostává denně plno úkolů. Bylo těžké zvyknout si na nové spolužáky a učitele, které dostali. Celý kurz trvá 10 týdnů a je ukončen zkouškou, která je naplánovaná na 13. 3. Skládá se z několika částí…
Já studuji dále general English na úrovni intermediate. Bohužel naše skvělá učitelka Donna je stále na dovolené a dostali jsme jiného učitele na záskok. Je to mladý kudrnatý fešák, který studuje na univerzitě německé dějiny a jeho výuka je pro většinu třídy hodně nudná. Ze začátku byl dost zmatený a dělal sám chyby. Dělali jsme plno odborných článků, které se dělají spíše na univerzitě, po které se mě vůbec nestýská. Knížku, podle které bychom měli pokračovat, jsme otevřeli sice už v úterý. Ale poté, co chtěl s námi začít od první lekce a my ho stopli, že chceme pokračovat od 9. lekce, kde jsme skončili. Takže další otevření bylo až dnes v úterý v druhém týdnu. Uvidíme, snad se to bude vyvíjet lépe a při dalším testu postoupím výše a budu mít lepšího učitele. Jinak po Vánocích plno lidí odešlo a postupně další zase přichází (každé pondělí). Polovina spolužáků z mé třídy je však stejná.
V odpolední výuce mám konverzaci, kterou jsem měla prvně s Ondrovým učitelem z FCE a od tohoto týdne mám zase jiného učitele. Zatím mě to tam baví více než dopolední hodiny, které by měly být důležitější. Dobrovolně chodím každé úterý po výuce ještě do konverzačního klubu, abych své dovednosti v mluvení zlepšila. Takže jsme teď oba dva v celodenním kontaktu s angličtinou a před půlnocí odpadáváme unavení do postele a ráno se těžko budíme do dalšího studijního dne.
Ondra stále chodí pomáhat na stavbu a já jsem minulý týden opět pokračovala v dalším hledání práce. Zaměřila jsem se na cleaningové agentury, kde jsem zjistila, že pokud nebudu mít police certificate (výpis z trestního rejstříku od doby, co jsem v Perthu), tak mě nenapíšou ani na seznam “čekatelů.” Tento certifikát jsem si vyřídila na poště a teď čekám, až mi ho pošlou do schránky. Stačil mě k vyřízení pouze pas, ověření adresy (podle výpisu z bankovního účtu) v Perthu a poplatek, který byl 53 AUD. Obešla jsem nějaké agentury, kde jsem buďto odevzdala životopis a odcházela se slovy “my se určitě ozveme” a nebo ani to ne.
Jsem ráda, že se mi tento týden podařily sehnat alespoň dva malé úklidy domů. Tento týden ve čtvrtek začnu uklízet u jedné české rodiny, která má dvě malé děti. Celkem se na tento úklid těším, protože to bude takové zpestření a určitě tam nebude takový nepořádek. Další můj úklid domu jednoho Australana je v pátek po škole. Tento job jsem sehnala na inzerát a v neděli jsem tam byla poprvé. Uklízela jsem čtyři hodiny a celkem jsem si mákla a poznala jsem, jak to vypadá, když chlap bydlí sám a ještě v Austrálii.
Australané se nevyzouvají a v domcích mají plno nepraktických věcí a materiálů. Např. po celém domě koberce, kachličky s velkými spárami, v každé místnosti hodně sportovních strojů, ale jejich největším koníčkem je velká plazmová televize a dobré jídlo a pití k tomu. Dům má dvě patra. Nejvíce, co mě zaskočilo, bylo žehlení a praní. Australani perou pouze ve studené vodě a prádlo nevěsí ven, ale nechají vysušit v pračce. Takže když se vytáhne ven, je to vše pomačkané a většinou ne moc dobře vyprané. Takže už chápu, proč pořád nakupují tolik nového oblečení. Vyžehlit zmačkané oblečení bylo síla, ale on už jen fakt, že to je aspoň krásně poskládané, hodně uspokojil majitele domu. Celkově byl překvapený, jak po úklidu dům vypadal. I když je tam ještě plno práce. Sám uznal, že má plno věcí neorganizovaných a chybí mu tam ženská ruka. Uklízet budu každý pátek po škole a majitel většinou doma moc nebývá. Takže to bude nejspíše dobrý job.
O víkendu jsme se taktéž nezastavili. Ondra skoro celou sobotu pracoval a já jsem si dodělávala věci do školy, žehlila, vařila, prala apod. Neděli jsme měli také hodně nabitou. Po návštěvě Fremantlu, kde já jsem pracovala a Ondrášek se učil a čekal na mě, jsme se přesunuli na Scarborough beach. Tady Petr slavil narozeniny. Došli jsme ke konci oslavy, takže jsme měli pouze kuřecí stehýnka a dort, který jsme Petrovi darovali jako symbol narozenin. Byl to banánový dort ozdobený lentilkami, kde byl nápis Petr a svíčky s číslicemi 3 a 6. Byl to originální dárek a všem se moc líbil a posléze i chutnal.
V neděli bylo počasí všelijaké. Chvílemi teplo, pak zima a foukal silný vítr, hlavně na Scarborough beach. Vlny zde byly snad největší, co jsme tady viděli. Kolem šesté hodiny jsme konečně dorazili domů s tím, že se navečeříme a půjdeme se učit. Ani ne za hodinu dorazila naše spolubydlící Markéta s partou dalších Čechů (spolužáků ze školy), a tak jsme seděli, popíjeli pivko a klábosili, až byla skoro půlnoc.
Jak krásně řekla moje drahá sestra: Vy tam jenom pijete, chodíte na pláže a furt máte BBQ. V podstatě je to tak, i když zapomněla ještě na tu školu a práci. Ale je fakt, že si to tady užíváme všemi doušky.
Tento týden se udála ještě jedna velká zajímavost. Od pondělí byly zavřené skoro všechny pláže, kvůli žralokům. Byl to celkem nepříjemný pocit slyšet, že na Cottesloe beach, kde jsme se v období našich prázdnin vesele koupali, byli viděni dva tiger sharks. Jeden byl velký 2 a jeden 3 m. Tato neobvyklá situace se v Perthu už dlouho nestala. Pláže jsou stále kontrolovány a je vždy vyznačeno, zda je nebezpečné se koupat, a kde nebo ne. Ve škole nám učitel vyprávěl o tom, že celé pobřeží táhnoucí se od severu k jihu Western Australia, je plné žraloků, kteří se však živí rybami, kterých je v oceánu spousta. Takže snad už všichni odplavali zase pryč a můžeme se opět koupat. Předpovědi na příští týden slibují opět teploty ke 40 stupňům, takže se zapotíme.