Foto: den 11 - Cesta do Karratha, Karratha, Dampier, Camp den 12 - Milstream Chichester NP, Roebourne, den 13 - Port Hedland, den 14 – Broome – Market, China Town, Cable Beach, den 15 – Broome – Pradlo, Crocodile Farm, Cable Beach, West End
Jelikož Peťulu sepisování našeho blogu přestalo bavit, tak jsem převzal štafetu já. Obávám se ale, že to bude asi kratší, protože jsem skoro vše již zapomněl, tož ale dobrá.
Po opuštění korálového ráje se naše cesta ubírala dále na sever směrem k městům Karratha a Dampier, která jsou významné kvůli těžbě plynu. Víceméně díky tomu i přežívají, protože se zde nachází největší naleziště v Austrálii. Po cestě jsem musel Peťule občas přibrzdit, aby si mohla vyfotit kopečky, které byli kolem naší silnice. Za cca tři hodinky jsme dosáhli hranice městečka Karratha, kde mimo informačního centra a supermarketu, byl ještě jeden lookout a jinak celkem nic zajímavého pro turisty. Pokračovali jsme tedy do Dampieru, tedy místní Ostravy. Po cestě jsme zvládli zastávku v jednom z mnoha železničních muzeí, kde jsme mohli obdivovat orezlé a oprýskané mašiny. V Dampieru nás vítala socha psa v lehce nadživotní velikosti, kde Péťa neodolala a musela se s ním minimálně jednou vyfotit. Poté již následovala exkurze v Ostravě, tedy v přístavu, kde se zároveň těží plyn z více vrtů. Jelikož v Austrálii plynou hodiny rychleji a slunce zapadá poměrně brzy, tak jsme si museli najít naše další místo k přespání, které se nacházelo cca 15 km za městem u koryta vyschlé řeky, kde jen v jednom místě se nachází takový rybníček a trocha zelené vegetace.
Další, již dvanáctý den našeho putování, jsme měli na plánu jeden menší národní park, od kterého jsme neměli moc velké očekávání. Každopádně již cesta se vyvíjela slibně, kdy jsme jeli krásným údolím lemovaným oranžovými skalami. Aby to bylo ještě o trošku lepší, tak údolím vedla i železnice, po které místní těžaři vozí v nekonečných vlacích kámen do přístavu. Ten pak putuje do Číny. Po necelé hodince jsme konečně byli na místě v Milstream Chichester NP. Zaparkovali jsme pár metrů od místa zvaného Python Pool. Což je vlastně takové jezírko ve skalách. Kupodivu nebylo úplně vyschlé i přes vedra, které zde především v létě dosahují extrémních 50°C, což dokazovali i teplem pokroucené plastové dopravní značky. My jsme místo navštívili v australské zimě, kdy zde teploty šplhají pouze k cca 25°C. Mimo již zmíněného jezírka jsme pokořili vrchol jedné hory, ze které se nám nabídnul nádherný výhled do okolí. Pak jsme již přes mnoho zastávek uháněli zpět směr Karratha a odtud zcela nečekaně kam jinam než na sever. Po cestě jsme se zastavili v jednom městečku zvaném Roeburne, kde je informační centrum vyhodnocené jako nejlepší v celé Západní Austrálii. Nám se v něm nejvíce líbila výstava místních minerálů, kterou jsme si poctivě nafotili. A navíc bylo to jediné infocentrum, kde jsme si zdarma mohli uvařit kafe, čaj nebo kakao. Přesně si pamatuji Ondrova slova “vysypu si tam dva pytlíčky kafe, jeden je málo.” Ne, že bych se opičila a pak nemohla v noci po dvojité dávce kofeinu, na kterou nejsem zvyklá, spát.
Aniž bychom to věděli, tak nás čekal třináctý den. Já sice nejsem nijak pověrčivý, ale byl to den smolný. Minimálně ráno. Po chladné noci jsme vyjeli směr Port Hedland. Pět kilometru před tímto přístavním městem jsme měli defekt na pneumatice. A když už, tak pořádný. Pneumatika byla úplně na … No nic, takže jsme zjistili, kde vůbec máme tu rezervní pneumatiku. Ta je totiž umístěna pod autem a uchycena na takovém lanku. Kolo jsme vyměnili a pokračovali směr město, kde jsme našli místní telefonní budku a volali do Sydney, do společnosti, od které máme půjčené auto. Ti nás poslali do jednoho místního pneuservisu, kde nám kolo do hodiny na náklady společnosti vyměnili a my jsme mohli pokračovat směr Broome. Byl to také první a poslední den, kdy jsme rekordně vyfotili pouze jednu fotku.
Konečně přesně po dvou týdnech našeho putování jsme dorazili do Broome, který má kolem 12 tisíc obyvatel a převažuje zde turismus a “lovení” perel z oceánu. Pro turisty jsou zde hodně populární jízdy na velbloudech na písečné pláži Cable beach (jméno podle komunikačního kabelu) a krokodýlí farmy. Peťula mě nejdříve “nahnala” na místní market, podívat se, co prodávají pěkného. A že tam měli věcí, skoro jak v Česku na pouti, třeba v Miroslavi. Zde jsme strávili přibližně hodinu, a pak jsme pokračovali směr místní China Town, což je vlastně historické centrum města, protože první obyvatelé, nepočítáme-li Aborgince (domorodci, připomínající naše cikány), byli právě Chinese. Užili jsme si trošku jejich typických staveb a navnadili na se Hong Kong. Jelikož sluníčko pořádně pálilo, tak jsme se vydali směrem místní Cable beach, abychom se poprvé za celou dobu našeho putování zchladili v oceánu. Navečer na pláž přišli dokonce velbloudi, kteří vozí na hřbetu nadšené turisty. Noc jsme strávili kousek od Broome a byla to první noc, kdy jsme si připadali jako v sauně a nemohli vedrem spát.
Druhý den jsme zahájili velkým praním prádla v místní prádelně. Zajímavé bylo, že nejen turisté ji tolik využívají, ale i místní. Což nám přijde nepochopitelné nemít doma pračku. Sice jsme využili i sušičky, ale prádlo bylo stále vlhké. A tak Ondra navěsil v autě šňůry, kde to šlo a celá zadní část našeho auta se proměnila v sušírnu. Jelikož bylo deštivé dopoledne, tak jsme šli do internetové kavárny napsat emaily, že ještě žijeme. Odpoledne jsme si udělali BBQ a pak naše kroky směřovaly na crocodile farm, kde byl odpolední program formou procházky farmou se zkušeným ošetřovatelem, který krokodýli vždy vydráždil a pak jim hodil nějaké to maso, aby měli turisté, co fotit. Pro nás to byl nezapomenutelný zážitek. Nejdříve jsme se procházeli po areálu sami a sledovali plno různobarevných ptáků v klecích, pštrosy a krokodýli, kteří jenom znuděně leželi a vypadali jako umělí. To stejné v zeleném jezírku, kde bylo vidět jenom několik hřbetů krokodýlů. “Jsou živí nebo ne?” mysleli jsme si celou dobu, ale po tom, co je začali ošetřovatelé před námi krmit, krokodýli se hladově vrhali po kořisti a mezi sebou soupeřili. Mohli jsme poznat rozdíl při krmení aligátorů a salwater krokodýlů. Pohladit jsme si mohli i krokodýlí baby. Poznali jsme za tu dobu tolik zvyků, druhů krokodýlů. Mile nás potěšil v této “zoo” i corella, která nás opět vítala pozdravem “hello” a zatrsala a pokyvovala nám hlavou, bylo to úsměvné. Kromě krokodýlů jsme zde mohli vidět i psy Dingo a několik druhů klokanů. Jeden se před námi postavil na zadní nohy a začal si bušit na břicho a protahovat se. Vypadal v tu chvíli jako člověk a my jsme nevěřili svým očím.
Po této super atrakci jsme se odebrali směr Cable beach, kde jsme si zarezervovali a zaplatili svezení na velbloudech na zítřejší ráno. Bylo zde plno lidí, kteří stejně jako my sledovali západ slunce a velbloudy. Kdo mohl vědět, že přes noc se opět zatáhne a vydatně bude pršet minimálně další dva dny. Bohužel tomu tak bylo a my jsme ráno smutně na pláži konstatovali, že projížďka na velbloudech zatím nebude, což pro nás znamenalo komplikaci minimálně v kontaktovaní velbloudí společnosti kvůli navrácení peněz. Dopoledne jsme ještě narychlo stihli projít jednu skalnatou pláž, na které jsme za odměnu promokli na kost, pak už hurá do prádelny nechat si usušit zmoklé věci a vyrazit pryč z “uplakaného přeturistovaného” Broome.